Досить часто після розлучення один із батьків припиняє виконувати належним чином свої батьківські обов’язки щодо спільних дітей, зокрема і обов’язок з їх утримання. Відтак в іншого з батьків, на якого покладається вся відповідальність за дітей, виникає необхідність стягнення не лише аліментів, а й часто заборгованості по аліментах. При цьому, слід зазначити, що у випадку прострочення виконання зобов’язання зі сплати аліментів на утримання дитини, на таких батьків покладається додаткова фінансова відповідальність, а саме – нараховується пеня.
До Чорнобаївського бюро правової допомоги Золотоніського місцевого центру з надання БВПД звернулась пані Тетяна з проханням допомогти їй стягнути з колишнього чоловіка пеню за прострочення сплати аліментів, так як відповідно до виконавчого листа, який виданий на підставі рішення суду, колишній чоловік повинен сплачувати аліменти на утримання їхньої доньки в розмірі ¼ частини заробітної плати та інших доходів щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
У наслідок того, що колишній чоловік пані Тетяни на протязі багатьох років ухилявся від сплати аліментів, утворився борг, який згідно довідки-розрахунку становить – 99 467 грн 66 коп.
У Золотоніському місцевому центрі прийняли рішення призначити працівника Чорнобаївського бюро правової допомоги Сергія Миця, для надання безоплатної вторинної правової допомоги пані Тетяні.
Юрист вивчивши обставини справи, зібрав доказову базу та провів розрахунок неустойки за весь період заборгованості, склав та подав до суду позовну заяву про стягнення неустойки (пені) внаслідок виникнення заборгованості по сплаті аліментів.
Чорнобаївський районний суд Черкаської області проаналізувавши доводи викладені у позовній заяві та оцінивши наявні у справі письмові докази, позовні вимоги пані Тетяни задовольнив повністю, та стягнув неустойку (пеню) внаслідок виникнення заборгованості по сплаті аліментів з її колишнього чоловіка в сумі 99 467 грн 66 коп.
Коментує юрист Золотоніського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Костогриз.
Коли та в якому розмірі може стягуватися неустойка (пеня) внаслідок виникнення заборгованості по сплаті аліментів?
У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.
Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток.
Слід звернути увагу, що відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності вини цієї особи. На платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин, зокрема, у зв’язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментів банками. В інших випадках стягується неустойка за весь час прострочення сплати аліментів.
Чи потрібно сплачувати судовий збір у разі звернення одним із батьків до суду щодо стягнення неустойки (пені) внаслідок виникнення заборгованості по сплаті аліментів?
Відповідно до п. 3 частини першої ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення.
У зв’язку із чим сплата судового збору за подання позовної заяви щодо стягнення неустойки (пені) за несвоєчасне виконання зобов’язань зі сплати аліментів не здійснюється.
Справа № 709/1286/21