назад

Жінка скасувала аліменти, нараховані їй тоді, коли дитина жила з нею і на її утриманні

Юлія була позбавлена батьківських прав відносно чотирирічної доньки. Дитина жила з батьком, який її виховував та забезпечував. Юлія повинна була сплачувати аліменти.

Згодом жінка змінила свій спосіб життя і була поновлена в батьківських правах, дитина переїхала до неї. Відтоді дитина була на утриманні Юлії.

Юлія має також повнолітню доньку. Навесні 2023 року сестри вдвох переїхали до Словаччини, де старшу доньку Юлії призначили опікуном молодшої. 

Сама Юлія виїхати не змогла — їй відмовили в перетині кордону через заборгованість із сплати аліментів.

Юлія не погоджувалася з цим боргом, який складав 150 тис. грн, бо він був нарахований за той період, що дівчинка жила з матір’ю і була на її утриманні.

Для захисту своїх прав та інтересів вона звернулася до Горішньоплавського бюро правничої допомоги.

Вона вважала, що поновлення її в батьківських правах, реєстрація та фактичне проживання дитини разом з нею у квартирі, її активна участь у вихованні та утриманні дитини, а також переїзд доньки за кордон та призначення їй опікуном старшої доньки — підстава для припинення стягнення з неї аліментів та для звільнення  від сплати заборгованості за аліментами з моменту набрання законної сили рішенням суду про поновлення її в батьківських правах.

Юлія — малозабезпечена, її середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, а отже вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Представляти її інтереси у суді доручили юристу бюро Сергію Тараненко.

Він підготував та подав до суду позовну заяву про припинення стягнення аліментів, звільнення від сплати заборгованості зі сплати аліментів.

Суд постановив припинити стягнення аліментів з Юлії та звільнити її від сплати заборгованості за аліментами з моменту поновлення її в батьківських правах.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №534/400/24.

Довідково. Свою правову позицію обґрунтовував нормами чинного законодавства, зокрема Сімейного кодексу України, Закону України «Про охорону дитинства», Цивільного процесуального кодексу України, документальними доказами, зокрема актом за підписом директора комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства про факт проживання матері і дитини разом, довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні, платіжні інструкції банку про надсилання коштів дочці до Словаччини, та показами свідків, які підтверджували, що дівчинка на постійній основі проживала з матір’ю.