назад

Змінити опікуна недієздатному чоловіку: мати доглядати вже не в силах

Пенсіонерка Катерина має чоловіка та двох синів. Вона є опікункою одного з синів та доглядає за літньою матір’ю. 

Один із синів має інвалідність з дитинства та потребує постійного догляду. З 2007 року його визнано недієздатним. 80-річна матір, за висновком лікувально-консультативної комісії потребує постійного стороннього догляду і не може самостійно обслуговувати себе.

Катерину нещодавно прооперували та рекомендували обмежити фізичні навантаження. Треба було перерозподілити обов’язки у родині.

Вони дійшли згоди, що син стане опікуном над недієздатного брата, оскільки він має можливість та бажання, його дружина також підтримала це рішення.

Щоб змінити опікуна Катерина звернулася до системи БПД — Талалаївського бюро правової допомоги.

Жінка, як власниця земельної ділянки у сільській місцевості, на час звернення до бюро мала право на безоплатну вторинну правничу допомогу*.

Представляти її інтереси у суді доручили юристці Аліні Кошці.

Вона склала та подала до суду позовну заяву про зміну опікуна над недієздатною особою.

До заяви юристка додала копії необхідних документів, зокрема медичних довідок, висновку органу опіки і піклування про доцільність призначення чоловіка опікуном над його братом тощо.

Суд задовольнив позовні вимоги: звільнив Катерину від повноважень опікуна щодо недієздатного сина та призначив його опікуном рідного брата.

Зараз старший брат проживає разом з молодшим та його дружиною, які дбають про нього та займаються реабілітацією.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень № 747/432/23.

Довідково. Згідно з ч.1 ст. 60 Цивільного кодексу України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Цивільного кодексу України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.

Крім цього, відповідно до ч.2 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.

*З 3 серпня 2023 року власники земельних ділянок не мають права на безоплатну допомогу зі зверненням до суду — клієнтка звернулася раніше, до зміни законодавства.