назад
29.03.24

Зверталася до суду, щоб зробили перерахунок пенсії — додалося півтори тисячі гривень

Галина – пенсіонерка. З 2006  року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 51 % грошового забезпечення.

Дізнавшись, що  має право на перерахунок своєї пенсії, жінка звернулася до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області та отримала оновлену довідку про розмір грошового забезпечення.

Потому, Галина звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України з вимогою здійснити перерахунок основного розміру своєї пенсії з 2019 року з урахуванням всіх складових його грошового забезпечення на підставі оновленої довідки виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Головне управління Пенсійного фонду України відмовило жінці, бо не побачило підстав для перерахунку.

Ця відмова порушила права Галини. Отож, вона звернулася до Талалаївського бюро правової допомоги.

Оскільки жінка власниця земельної ділянки у сільській місцевості*, вона мала право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Представляти її інтереси у суді доручили юристці Аліні Кошці. Вона склала та подала до суду позовну заяву про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов’язання його здійснити перерахунок пенсії на основі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Так, у квітні 2019 виникли підстави, що дають право  пані Галині на перерахунок пенсії, зокрема набуло чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., яким визнані протиправними та не чинними пункти 1 і 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».            

Таким чином, з дня набрання чинності судовим рішенням, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, тобто чотирьох складових.                       

При цьому обов’язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки, а перерахунок здійснюється саме з квітня 2019, першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отож, взявши до уваги обґрунтування, зазначені у позові, суд задовольнив позовну заяв у повному обсязі, визнавши дії Головного управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов’язавши його здійснити перерахунок пенсії Галини на основі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Завдяки цьому рішенню жінка домоглася перерахунку своєї пенсії, чим збільшила її розмір на 1500 гривень.

Довідково. Висновки, що містяться в рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва, містяться і в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 620/1798/23.

*З серпня 2023 року власники земельних ділянок у сільській місцевості не мають права на безоплатну вторинну правничу допомогу. Клієнтка звернулася раніше — до зміни законодавства.