назад
18.02.19

Хто має право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті?

01До Світловодського бюро правової допомоги дуже часто звертаються громадяни за правовими розясненнями щодо безкоштовного проїзду у громадському транспорті. З даного питання надає правову консультацію начальник Світловодського бюро правової допомоги Алла Мирошник.
Практично кожного року ціни на проїзд у громадському транспорті збільшуються на гривню, а то й більше. Певні категорії громадян мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Проте, буває й таке, що окремі водії змушують платити за проїзд пасажира, який насправді має право на безоплатний проїзд. Тому свої права все ж таки варто знати і відстоювати.
Право безкоштовного проїзду мають:
ветерани війни: учасники бойових дій та особи, прирівняні до них (у тому числі АТО); особи з інвалідністю війни та особи, які прирівняні до них; особа, яка супроводжує особу з інвалідністю внаслідок війни I групи.
громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: громадяни, віднесені до категорії 1; громадяни-учасники, які належать до категорії 2; діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою.
особи з інвалідністю: особи з інвалідністю I, II, III груп; дитина з інвалідністю; особа, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю;
пенсіонери за віком;
– військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби;
– ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони, ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;
– діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які виховуються або навчаються у навчально-виховних та навчальних закладах;
– діти до 6 років (без зайняття окремого місця для сидіння);
– діти з багатодітних сімей;
– постраждалі учасники Революції Гідності.
Що робити, якщо безкоштовний проїзд для пільговиків не надається?
Ситуація з водіями-«хамами» не нова, щодня чуємо все більше фактів про неприйнятне поводження з пасажирами. Для прикладу: пасажири часто нарікають на те, що водії змушують оплатити проїзд без здачі або силою виганяють з автобуса пенсіонерів. Та річ не тільки в порушених правах чи ображених почуттях пасажирів, сварка відволікає водія від дороги і створює небезпеку.
Є визначений перелік пільгових категорій, котрі мають право на безкоштовний проїзд. Кошти для перевізників компенсуються з міського бюджету шляхом дотацій (різновиду субсидії).
Якщо водій чи власник автобуса посилається на те, що йому держава нічого не сплачує, то необхідно їм процитувати статтю 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», де вказано: «Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно з законом». А саме відповідно до статті 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу.
У разі порушення фіксуйте відмову на відео, попросіть контакти свідків. Зібрані дані допоможуть подати заяву або скаргу до працівників поліції та органів місцевого самоврядування.
Для отримання безоплатних правових консультацій звертайтеся до Світловодського бюро правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м.Світловодськ, вул. Павлівська, 13а, тел. (05236) 2-25-35 моб. 0977858417.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.