назад

Підсумки ІІІ-ої Всеукраїнської конференції з кримінального права та процесу

APU 310 та 11 листопада 2016 року Асоціація правників України (АПУ) за сприяння проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», фінансованого урядом Данії, та Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» провела ІІІ Всеукраїнську конференцію з кримінального права та процесу.

Конференція стала ключовою подією року у сфері кримінального права та процесу, зібравши близько 200 учасників зі всієї України – адвокатів, суддів, юристів та закордонних експертів для обговорення актуальних питань  галузі та вироблення спільних позицій. Цьогоріч серед партнерів щорічної конференції й Координаційний центр з надання правової допомоги.

Дводенний захід запропонував учасникам програму, наповнену різноманітними тематиками – від аналізу реформи правоохоронних органів до розгляду практики представництва в судах клієнтів, що мають «токсичну репутацію».

На відкритті першого дня конференції з вітальним словом виступили Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, партнер VB PARTNERS та Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні.

vidkrittya zahodu

Перший день включав небувалий мікс із різноманітних тем та форматів – відкриті дискусії, розмови про реформи, майстер-класи та презентації.

Перша робоча сесія конференції була присвячена обговоренню реформування органів кримінальної юстиції.  Джеймс Гамільтон, консультант Ради Європи, який у минулому обіймав посади директора Прокуратури Ірландії та президента Міжнародної асоціації прокурорів, представив європейські стандарти в реформуванні органів прокуратури. Його колега, Богдан Витвицький, радник Генерального прокурора України, колишній Федеральний прокурор США, поділився своїми думками щодо інституційної реформи прокуратури, зокрема, щодо започаткування  генеральної інспекції та її взаємодії з українською адвокатурою. За словами Богдана Витвицького, подолати корупцію цілком – неможливо, однак можна мінімізувати її масштаби.

APU 6

Учасники мали нагоду почути експертні думки із зали від Юрія Бєлоусова, керівника експертного центру з прав людини та Олександра Банчука, к.ю.н., експерта Центру політико-правових реформ.

Наступна сесія проходила у форматі панельної дискусії на тему «Змагальність через реформу адвокатури та кримінального процесу». Про підсилення принципу змагальності та необхідні зміни до КПК щодо змагальності та рівності в процесі говорив Денис Бугай, адвокат та партнер VB PARTNERS.

Про можливості, які надає КПК адвокатам в суді, зокрема, у контексті звернень до слідчого судді з метою захисту прав та свобод потерпілих, говорили Ігор Фомін, керуючий партнер Fomin&Partners та Олеся Батрин, суддя Печерського районного суду м.Києва.

Цитата, яка набула популярності у соціальний мережах «30 секунд та синхрон» належить Тетяні Гончаровій, ведучій каналу 3s.tv (SavikShusterStudio) та радіо «Вєсті». Вона змусила аудиторію «прокинутись» та поглянути на роботу журналіста та себе самих з іншого боку.  Кількість та швидкість інформації в сучасному світі вимагає простих відповідей, які можна втиснути в 30 секунд і легко й доступно донести до глядача. «Ви ніколи не замислювались, чому одні й ті ж адвокати виступають постійними експертами на телебаченні? Вони просто готові коментувати й висловлюють свої думки зрозумілою для глядача мовою», – зазначила вона. Тож, п’ять порад від Тетяни Гончарової: формулювати свої думки лаконічно та доступною мовою, знайти «свого» журналіста та не полінуватися зайвий раз роз’яснити йому суть справи, бути готовим до синхрону тривалістю не більше 30 секунд та відповідально ставитися до свого про файлу в соціальних мережах.

Роботу конференції продовжив Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні. Він розповів про ініціативи Ради Європи в Україні у сфері правосуддя. Врешті, Андрій Вишневський, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, представив підсумки звіту Ради Європи за результатами оцінювання системи безоплатної правової допомоги в Україні.

APU 4

«Для нас проведене Радою Європи оцінювання та представлений звіт є важливим ресурсом для планування удосконалення системи, оскільки попри те, що вона багатьма партнерами оцінюється як один із успіхів України у сфері реформ правосуддя, попри те має низку проблем, які зумовлені об’єктивним станом й інших інститутів правосуддя. Тому для нас цей звіт є дуже важливим для планування наступних кроків з розвитку та удосконаленню системи», – розповів Андрій Вишневський.

Також він зазначив: «Я хотів би звернути Вашу увагу на те, що цей матеріал буде цікавий для вас як для практикуючих адвокатів, оскільки тут суттєва увага приділена не лише питанням організаційним, управлінським, а й питанням процесуальним. Зокрема, це питання раннього доступу до правової допомоги для затриманих осіб».  Слід додати, що кожен учасник заходу отримав Звіт «Оцінювання системи безоплатної вторинної правової допомоги в Україні у світлі стандартів і передового досвіду Ради Європи» разом із усіма матеріалами конференції (і доступний для перегляду тут).

Другий день конференції був присвячений обговоренню актуальних проблем кримінального права і процесу, зокрема, й тих, які виникли у результаті дії нещодавніх реформ.

Відкривали роботу другого дня Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, партнер VB PARTNERS та член Правління АПУ Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX.

Як правоохоронні органи  планують забезпечувати ефективне кримінальне правосуддя учасникам форуму розповідав Олександр Майстренко, начальник відділу по роботі з особливими активами юридичного управління НАБУ. У межах цієї сесії також виступали заступник Генерального прокурора України Анжела Стрижевська і суддя Вищого спеціального суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Ірина Григор’єва.

Практику застосування кримінально-процесуального кодексу розглядали  під час другої сесії. Вікторія Кицюк, суддя Солом’янського районного суду м. Києва, та Валентина Щепоткіна, суддя, секретар судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, надавали адвокатам поради, як ефективніше представляти інтереси клієнта в суді та якісно формулювати свою позицію. Ерік Сванідзе, консультант Ради Європи, представив яскраву презентацію щодо застосування правила 39 Європейського суду з прав людини.

По обіді учасників вітав директор Координаційного центру Андрій Вишневський, який виступав перед колегами як керівник програми «Адвокат майбутнього».

APU 1

Програма «Адвокат майбутнього» – перша всеукраїнська програма професійного розвитку для адвокатів, покликана підтримати співтовариство однодумців-професіоналів, які прагнуть підвищити якість правничих послуг, ефективно впроваджувати реформи у сфері правосуддя, розвивати професійну спільноту. Програма «Адвокат майбутнього» буде реалізовуватися Асоціацією правників України (АПУ) та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу (BALAP) за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги, та фінансується Урядом Канади. Учасників програми очікує чотири триденні сесії протягом 2017 року. Навчальні модулі проходитимуть у Києві, Львові, Харкові та Одесі. Для участі у програмі планується відібрати 100 адвокатів з усієї України. Адвокати отримуватимуть нові знання у сфері комунікації, розвитку лідерства, етики поводження з процесуальними опонентами у суді та багато іншого.

«У цій програмі не буде нічого про матеріальне та процесуальне право. Тобто про те, чому юристів вчать у вищій школі. Натомість ця програма буде зосереджена на розвитку так званих «soft skills», або м’яких навичок, які необхідні представнику юридичної професії сьогодні, виходячи насамперед з нових вимог, які суспільство висуває до нього і до професії. Сьогодні, в умовах швидких суспільних змін, адвокату для того, аби бути ефективним і успішним професіоналом, не достатньо якісно надавати послуги своїм клієнтам. Суспільство очікує від нього так само професійної позиції стосовно тих чи інших реформ, які відбуваються в правовій сфері, сфері правосуддя. І йому потрібно якісно цю позицію сформулювати і скомунікувати, донести її як в рамках тих чи інших робочих органів, так і до ширшої аудиторії, до публіки», Андрій Вишневський.

Він запросив колег заповнити заявку на участь у  програмі сайті на її сайті http://tomorrowslawyer.org/

Слідом відбувся насичений тренінг щодо тактики захисту у суді. Своїми «адвокатськими секретами» ділилися Катерина Гупало, партнер АО Arzinger, Євген Грушовець, адвокат, партнер АО ARIO, Марина Старовойтова, заступник голови правління ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» та Тарас Пошиванюк,  партнер ЮК FCLEХ.

Неочікувано відвертою видалася дискусія щодо захисту осіб з «токсичною» чи неоднозначною репутацією. Модератором виступив журналіст та телеведучий Володимир Бойко.  На досить прямі та незручні запитання відповідали Віталій Сердюк, адвокат, партнер АО AVER LEX та Євген Солодко, керуючий партнер АГ «Солодко і партнери».

APU 2

Завершальна сесія дводенного заходу була присвячена одному з найболючіших питань – захисту прав адвокатів і шляхів боротьби за них. Модератором сесії виступала Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX.

Ілля Костін, член Ради адвокатів Київської області, розповів про роботу комітету із захисту прав адвокатів, який був створений у межах цього органу. Ритіс Йокубаускас, експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», поділився кращим європейським досвідом захисту прав та гарантій адвокатської діяльності та представив рекомендації для України. Врешті, Володимир Клочков, керуючий партнер АО «Клочков та партнери», член Ради адвокатів м.Києва, розповів про те, як відбувається «вибивання» адвокатів зі справи та як можна цьому перешкоджати.

ДОВІДКОВО

Всеукраїнська конференція з кримінального права та процесу є щорічним заходом Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України». Участь у ній може бути цікава адвокатам, які практикують у кримінальному процесі. Більше деталей – на сайті http://uba.ua/  та за контактами: events@uba.ua, +380 (44) 492-88-48