назад

Працівники Саратського бюро правової допомоги розповіли учням щодо праці неповнолітніх влітку

pracya nepovnolitnich vlitku Sarata22 травня 2017 року начальник Саратського бюро правової допомоги Наталія Семеняк провела правороз’яснювальні уроки для учнів 9-Б та 9-Г класів Саратського НВК «ЗОШ  І-ІІІ ступенів – гімназія» на тему: «Праця неповнолітніх влітку».

Літо — пора розваг та відпочинку, а крім того — вільний від навчання час. Більшість підлітків використовує його як можливість заробити додаткові кошти. Не завжди батьки можуть забезпечити дітей усім, чого вони хочуть. До того ж молоді люди прагнуть бути хоч частково фінансово незалежними, мати власні кошти на певні потреби.

Сьогодні чимало неповнолітніх, які бажають працювати влітку або під час шкільних канікул, майже нічого не знають про свої права. Урок був направлений на правове виховання та формування у дітей правової культури.

Наталія Семеняк повідомила учням, що порядок застосування праці неповнолітніх визначається Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законом України «Про охорону праці» та іншими нормативно-правовими актами.

pracya nepovnolitnich vlitku Sarata

Фахівець, зокрема, зазначила, що відповідно до ст.187 КЗпП України, неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

За загальним правилом, приймати на роботу дозволено осіб з 16 років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли 15 років. Особи віком з 14 до 15 років можуть прийматись на роботу за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання у загальноосвітніх школах, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладах.

Роботодавцям же категорично заборонено:

  • залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
  • застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
  • залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

 

В ході проведення уроку начальник бюро правової допомоги повідомила учням, що для неповнолітніх встановлюється скорочена тривалість робочого часу, а саме:


  • для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;
  • для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень. 

Для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому пункту 1 статті 51 КЗпП України для осіб відповідного віку.


При чому, заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи. Праця працівників молодше вісімнадцяти років, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.


Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Водночас, підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати. 


Також зацікавленість учнів викликало положення КЗпП, відповідно до якого тривалість щорічної основної відпустки для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, становить 31 календарний день. Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації у зручний для них час. 


На уроці йшлося й про обмеження звільнення працівників молодше вісімнадцяти років. Так, звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей. При цьому звільнення з підстав, зазначених в пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП, провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.


Наприкінці уроку  учні розв’язували правові задачі та жваво дискутували.

Також, Наталія Семеняк розповіла про принципи і напрямки діяльності бюро та про категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу та порядок її отримання.

Учні з цікавістю слухали та мали змогу поставити запитання, на які отримали вичерпні відповіді.

Для отримання консультацій чи роз’яснень з правових питань можна звертатися до Саратського бюро правової допомоги з адресою: смт. Сарата, вул. Чкалова, 2 (другий поверх). Контактний телефон: (04848) 2-31-50.