назад

Правова допомога особам, які відбувають покарання в ДУ «НОВГОРОД-СІВЕРСЬКА УСТАНОВА ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ» (№31)

Особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, що передбачено Законом України «Про безоплатну правову допомогу».  Для забезпечення доступу до правової допомоги особам, які відбувають покарання у ДУ  «НОВГОРОД-СІВЕРСЬКА УСТАНОВА ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ» (№31) було проведено онлайн консультування засуджених осіб за допомогою сервісу ZOOM.

Консультувала засуджених заступник директора Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Олеся Пирковська та адвокат, що співпрацює з системою безоплатної правової допомоги Микола Росомаха.

За правовою допомогою звернулось три особи, які цікавились порядком перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами.

Верховним Судом під час розгляду справи № 51-517ск18 від 12.05.2020 р. було запропоноване визначення нововиявленим обставинам. А саме, нововиявлені обставини це є юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику; вони входять до предмета доказування у справі та можуть вплинути на висновки суду при прийнятті судового рішення, а також спростовують обставини, встановлені судом на час розгляду справи, та мають важливе значення для її розгляду.

Перегляд за нововиявленими обставинами є надзвичайною (екстраординарною) процедурою перегляду судових рішень у виняткових випадках, коли після завершення розгляду кримінальної справи в звичайному порядку (в судах першої, апеляційної і касаційної інстанції) виявлені обставини, що могли суттєво вплинути на прийняті судові рішення, і внаслідок завершення кримінального провадження, розгляд цих обставин у звичайному порядку кримінального провадження став недоступним (Об’єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду справа № 522/14170/17 від 03.02.2020 р.).

Кримінальним процесуальним кодексом України передбачено, що нововиявленими обставинами визнаються:
1) штучне створення або підроблення доказів,
2) неправильність перекладу висновку і пояснень експерта,
3) завідомо неправдиві показання свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, на яких ґрунтується вирок;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення вироку чи постановлення ухвали, що належить переглянути;
5) інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути (ч. 2 ст. 459 КПК України). Законом передбачено, що підозрюваний, обвинувачений не підлягають кримінальної відповідальності за завідомо неправдиві показання.

Заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами може бути подано протягом трьох місяців після того, як особа, яка звертається до суду, дізналася або могла дізнатися про ці обставини. (ч. 1 ст. 461 КПК України).

Перегляд за нововиявленими обставинами виправдувального вироку допускається лише протягом передбачених законом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності. (ч. 2 ст. 461 КПК України).

За наявності обставин, які підтверджують вчинення особою більш тяжкого кримінального правопорушення, ніж те, за яке вона була засуджена, судове рішення може бути переглянуто за нововиявленими обставинами протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за більш тяжке кримінальне правопорушення. (ч. 3 ст. 461 КПК України).

 

Заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подається в письмовій формі. (ч. 1 ст. 462 КПК України).

У заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначаються:

  1. Найменування суду, до якого подається заява про перегляд
  2. Прізвище, ім’я, по батькові (найменування), поштова адреса особи, яка подає заяву, а також номер засобу зв’язку, адреса електронної пошти.
  3. Судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими обставинами подається заява
  4. Обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі супу та особі, яка звертається із заявою, під час судового розгляду
  5. Обґрунтування з посиланням на обставини, що підтверджують наявність нововиявлених обставин, та зміст вимог особи, яка подає заяву, до суду
  6. Перелік документів та інших матеріалів, які додаються.

Докладний перелік вимог до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами викладений у статті 462 Кримінального процесуального кодексу України.