назад

Адвокат системи БВПД допомогла інваліду скасувати в судовому порядку фінансові санкції Пенсійного фонду та повернути незаконно утримані кошти

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за рекомендацією іншої особи звернувся інвалід ІІ групи, громадянин Б., чиї права було порушено управлінням Пенсійного фонду України. Було прийняло рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Центр видав доручення №189/199-15 від 25 листопада 2015 року адвокатові Щесюк Оксані Вікторівні для надання безоплатної вторинної правової допомоги, а саме для складання документів процесуального характеру та здійснення представництва інтересів в суді у справі щодо скасування рішення управління ПФУ про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, а також повернення незаконно утриманих коштів.

Адвокатом підготовлено та подано до суду адміністративний позов про визнання протиправними та скасування рішення УПФУ.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 28,28 грн. та нараховано пеню у розмірі 1623,69 грн. є протиправним, оскільки УПФУ під час його прийняття керувалось положеннями частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка втратила чинність з 1 січня 2011 року відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Крім того, у рішенні не вказано періоду нарахування пені.

В судовому засіданні адвокат позовні вимоги підтримала та додатково пояснила, що громадянин Б. перебував на особливому способі оподаткування, був платником єдиного податку, а згідно ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» фінансові санкції (штраф, пеня) та адміністративні стягнення, а також примусові стягнення органами виконавчої служби за несплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали особливий спосіб оподаткування, не застосовуються. Нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, зазначених в абзаці другому цієї частини та не сплачені фізичними особами-підприємцями, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню.

Своє рішення управління ПФУ аргументувало тим, що відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 01 січня 2011 року та суми нарахованого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування до 01 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 01 січня 2011 року, не сплачені станом на 01 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 01 січня 2011 року.

Так, п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 (в редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року) було передбачено застосування виконавчими органами ПФУ до страхувальників таких фінансових санкцій: зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Волинський окружний адміністративний суд врахував аргументи адвоката та виніс постанову від 04 січня 2016 року, якою адміністративний позов задовольнив повністю, визнав протиправними та скасував рішення управління Пенсійного фонду України про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.