назад

Допомогли захиститися від домашньої кривдниці

 Проблема домашнього насильства залишається актуальною, незважаючи на війну в нашій державі та інші нагальні клопоти, якими зараз найбільше переймаються українці. Причому в ролі жертви і кривдника можуть бути як чоловіки, так і жінки.   

До бюро Кельменецького місцевого центру з надання БВПД звернулася пані Галина. Жінка благала захисту від домашнього насильства, яке вже багато років чинить її невістка. Пані Галина не раз зверталася по допомогу, але безрезультатно, а невістка й надалі продовжувала знущатися та ображати свекруху.

Для захисту та представлення інтересів пані Галини у суді призначили головного юриста Хотинського бюро правової допомоги Ігоря Ватамана. Враховуючи емоційний стан жінки та ситуацію, в якій вона опинилася, юрист одразу склав заяву про видачу обмежувального припису та надіслав усі необхідні документи до суду.

Рішенням Хотинського районного суду кривдниці заборонили протягом 4 місяців спільно проживати з пані Галиною, а також наближатися на відстань менше 500 метрів до місця реєстрації та проживання.

«Побиття чи психологічні приниження будь-кого з членів родини досі часто вважають “сміттям, яке не варто виносити з дому”. Але це хибна думка. Так раніше думала й пані Галина, але це лише обтяжувало ситуацію. На сьогодні є багато установ, які допомагають потерпілим від домашнього насильства, зокрема, й система БПД», – зазначив Ігор Ватаман.

    Коментує головний юрист Хотинського бюро правової допомоги Ігор Ватаман:  

   Що передбачає обмежувальний припис?

Припис щодо кривдника – встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. До кривдника на підставі обмежувального припису можуть застосувати:

– заборону перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

– усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

– обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

– заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;

– заборону особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

– заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Варто зауважити, що обмежувальний припис може передбачати застосування одразу кількох заходів, але не може містити заходів, що обмежують право проживання чи перебування неповнолітнього кривдника у місці свого постійного проживання (перебування).

Обмежувальний припис видають на термін від одного до шести місяців.

Куди звернутися людині, яка стала жертвою або свідком домашнього насилля? 

     Для отримання допомоги та консультацій можна зателефонувати до правоохоронних органів або в правозахисні організації. Основні номери:

  • 102 – Національна поліція України;
  • 103 – швидка медична допомога;
  • 15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для жертв домашнього насильства;
  • 116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства;
  • 116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія
  • 0 800 213 103 – контакт-центр системи безоплатної правової допомоги.       Зокрема, людині допоможуть викликати служби допомоги (поліцію і швидку), переадресувати на спеціалістів БПД, які нададуть юридичну консультацію в онлайн-режимі; надати контакти інших служб допомоги, а також роз’яснити, що таке домашнє насильство та як йому протидіяти.