назад

Коли на кону 5 років майбутнього: Завдяки відновному правосуддю хлопець усвідомив ціну наслідків вчинків

Скарбничка Рівненщини поповнилась черговим успішним кейсом проходження Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Цього разу – в халепу втрапив 16-річний Павло. Хлопець поцупив мобільний телефон і марні були сподівання, що скоєне зійде йому з рук. Дуже швидко підліток познайомився зі статтями Кримінального Кодексу України. Проте, йому пощастило, що вже два роки поспіль на Рівненщині реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», яка не карає безапеляційно , а  дає підліткам другий шанс.

Фіолетове волосся, перше кохання і перші «особисті драми», захоплення субкультурами, перший гіркий досвід знайомства з алкоголем, бажання виділятись а не бути таким, як усі, «війна» з батьками за прагнення до самостійності та незалежності  і оманливе відчуття того, що ти вже дорослий. Все це, звісно, про підлітковий вік – буремний період формування особистості та пошуку себе.

Вже дорослі зовні, –  і ще такі юні в душі, діти намагаються проявляти риси характеру старших: бути сміливими, сильними, самостійними, незалежними і підкорювати собі весь світ. Проте, не маючи ще сформованого світогляду, і, практично жодного життєвого досвіду, вони часто піддаються імпульсам, що призводить до необдуманих вчинків, відповідальність за які підлітки нести не готові.

Так сталось і з Павлом, який, як зізнаєтеся зараз, – не знає про що думав, коли вирішив взяти те, що «погано лежало».

Це був звичайний весняний день. Після уроків хлопець йдучи додому, захотів чогось смачненького і попрямував до найближчого магазину за пачкою чіпсів. Підійшовши до прилавку, побачив, що інший чоловік, відволікшись на вивчення вмісту торгівельних полиць, залишив без нагляду на касі свій мобільний телефон….Рішення було прийнято блискавично. Озирнувшись навколо, хлопець переконався, що його ніхто не бачить, поклав чужий телефон собі до кишені та подався геть…А ось те, що у магазині працювала камера відеоспостереження, Павло не бачив…Відтак, за два дні потому на хлопця вже було скеровано до суду обвинувальний акт, в якому він обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого   ч. 1 ст. 185 КК України (крадіжка).

Покарання за такий злочин передбачене санкціями:

  • штраф від 17 до 51 тисячі гривень;
  • громадські роботи на строк від 80 до 240 годин;
  • виправні роботи на строк до 2 років;
  • арешт на строк до 6 місяців;
  • обмеження волі на строк до 5 років.

Ознайомившись з матеріалами кримінального провадження і усвідомивши, що «ігри в дитинство» для нього закінчились, хлопець сповна зрозумів значення поняття «недоторканість приватної власності» та те, що кожен вчинок має свої наслідки.

В житті нерідко, каяття і усвідомлення приходять запізно, тоді, коли виправити вже нічого не можна. Проте, коли прокурор запропонував Павлу, замість суду, взяти участь у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення – хлопець схопився за цю можливість, як за рятівний круг. Адже,  в рамках програми в нього з’явився шанс примиритись з потерпілим, відшкодувати завдані збитки, і тим самим, не починати свій шлях у доросле життя з примітки «притягувався до кримінальної відповідальності».

Призначений Регіональним центром медіатор Тетяна Бідюк  провела з Павлом і потерпілим 4 зустрічі, за результатами яких сторонами підписано медіаційну угоду. Під час зустрічей хлопець попросив вибачення у чоловіка і запевнив, що щиро розкаюється у своїх діях. Той, в свою чергу, пробачив хлопця і теж був переконаний, що Павло заслуговує на другий шанс.

До процесу медіації також долучилася психолог, яка, за результатами серії занять, провела його психологічну діагностику та відповідну психопрофілактичну роботу. За її рекомендацією, хлопець пройшов індивідуальну корекційну програму «Життєві навички», розроблену Міністерством  юстиції України для неповнолітніх, які перебувають у конфлікті з законом.

Таким чином, за результатом проходження програми, фахівці дійшли висновку, що Павло усвідомив суть вчиненого діяння та сформував стійку позицію щодо недопущення у подальшому таких дій. Зрештою, районним судом було ухвалено рішення щодо звільнення Павла від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185 КК України. Кримінальне провадження  закрито.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/99640157