назад

На Хмельниччині фахівчиня бюро правової допомоги захистила право клієнта на справедливу пенсію

Фахівчиня Красилівського бюро правової допомоги Тетяна Мельничук домоглася в суді розгляду заяви клієнта про призначення пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а також проведення відповідного перерахунку та виплати пенсії.

До Красилівського бюро правової допомоги Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся клієнт для оскарження бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Як пояснив чоловік, пенсію йому призначили з дня повторного звернення до пенсійного органу після встановлення у судовому порядку факту належності трудової книжки, а не з моменту виникнення у нього права на пенсію в 2018 році.

Допомагати клієнтові в місцевому центрі доручили головній спеціалістці Красилівського бюро правової допомоги Тетяні Мельничук, яка підготувала позов до Хмельницького окружного адміністративного суду.

У позовній заяві юристка зазначила, що відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є трудова книжка. Працівник не може відповідати за неправильність і неналежний порядок ведення (заповнення) трудової книжки та іншої документації, якщо помилки допущено не з його вини. Відповідно це не може бути підставою для позбавлення особи права на пенсію за віком.

Під час розгляду справи суд дійшов висновку, що на дату первинного звернення позивача у нього виникло право на призначення пенсії, оскільки він мав необхідний страховий стаж 25 років. Наявність стажу підтверджували відомості трудової книжки, а також інші надані документи. В цьому випадку право особи на призначення пенсії та отримання належних пенсійних виплат не може залежати від підтвердження в судовому порядку обставин, які вже існували на час звернення із первинною заявою та які хоч і викликали певний сумнів у пенсійного органу, могли бути ним перевірені й підтверджені іншими документами.

Зважаючи на наведені юристкою аргументи, Хмельницький окружний адміністративний суд своїм рішенням від 6 листопада 2019 року задовольнив позовні вимоги: визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягала у неприйнятті своєчасно рішення про призначення пенсії за заявою, зобов`язав  управління повторно розглянути заяву чоловіка та вирішити питання про призначення йому пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення ним пенсійного віку, провівши відповідний перерахунок та виплату пенсії.

Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду про задоволення позовних вимог — без змін.