назад

Вікторія Комаренко допомогла клієнтці визнати особу померлою

У листопаді 2018 року до Голопристанського місцевого центру з надання БВПД звернулася пані А., яка потребувала вторинної правової допомоги по справі про оголошення фізичної особи померлою.

Голопристанський місцевий центр на підставі наказу № 99 від 09.11.2018 року призначив представляти інтереси клієнтки в суді уповноваженого працівника Вікторію Юріївну Комаренко.

Суть справи полягала в наступному: у жовтні 2017 року чоловік клієнтки – гр. В., уродженець м. Гола Пристань Херсонської області, зібравши снасті для риболовлі, зранку пішов з дому. Не маючи свого човна, він завжди користувався човном свого кума гр. К.

Ввечері, не дочекавшись чоловіка, жінка повідомила про це свого зятя гр. П., а через декілька днів звернулася із заявою до поліції про зникнення чоловіка. Цього ж дня зять пішов до човнової станції і разом з колишнім колегою гр. В., спортивним тренером, намагалися знайти на річці зниклого чоловіка.

Варто зауважити, що на момент звернення пані А. її чоловік не повернувся додому. Ні чоловіка, ні човна, на якому він веслував, не було знайдено та ніяких відомостей про місце його перебування не було відомо. При цьому вдома залишились усі його документи: паспорт громадянина України; закордонний паспорт; свідоцтво про народження; свідоцтво про одруження; картки для виплат ПриватБанк, строк дії яких не закінчився; картка клієнта Райффайзен Банк.

У листопаді 2017 року гр. В. оголошено в розшук як безвісно зниклого, відносно якого заведено оперативно-розшукову справу.

Враховуючи, що чоловік перебував на річці на весловому човні у холодну пору року (наприкінці жовтня, у віці 80 років) та не повернувся додому, а човен та його тіло не знайдено і з дня зникнення минуло більше 1 року 3 місяців, є підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, який міг статись з ним на річці.

Вивчивши матеріали справи, Вікторія Комаренко звернулася до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою.

Відповідно до ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про її місце перебування протягом трьох років, або якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, – протягом шести місяців.

Згідно довідки, виданої Голопристанським ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області, з січня 2019 року Голопристанським відділенням поліції розшукується гр. В., відносно якого заведено оперативно-розшукову справу.
В ході проведення оперативно-розшукових заходів, встановлено, що зникнення гр. В. відбулося під час виходу на річку на човні. Перевірялись невпізнані трупи чоловічої статі на території України, орієнтовно особовий склад поліції, ЗМІ та громадськість. Станом на січень 2019 місцезнаходження гр. В. не встановлено, а допитані в судовому засіданні свідки підтвердили, що востаннє бачили гр. В. у жовтні 2017 року, коли він збирався на рибалку.

Нормами чинного законодавства визначено, що рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припускати її загибель від певного нещасного випадку – протягом шести місяців. Виняток встановлений ч. 2 ст. 46 ЦК України, де зазначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється нормами ЦПК України.
В п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах встановлення фактів, що мають юридичне значення», зазначено, що громадянин може бути оголошений у судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Отже, оскільки гр. В. як у місці свого постійного проживання, так і в будь-якому іншому місці не з`явився впродовж останніх півтора року, то на даний час є всі підстави для оголошення його померлим.

Враховуючи, що день вірогідної смерті гр. В. у точності не може бути встановлено, його необхідно оголосити померлим з дня набрання рішенням суду законної сили. Рішенням Голопристанського районного суду Херсонської області від 27 червня 2019 року заяву пані. А. про оголошення фізичної особи померлою, задоволено в повному обсязі.

Ознайомитись із рішенням можна за посиланням.