назад

Навіть за психологічне домашнє насильство може настати кримінальна відповідальність

До Таращанського бюро правничої допомоги, що на Київщині, звернулась Ніна, вона систематично потерпала від домашнього насильства. Її чоловік принижував жінку, ображав, дошкуляв, лякав, агресивно поводився.

Ніна була вимушена викликати поліцію. Чоловік неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Проте це не змінювало його поведінки і ставлення до дружини.

Він вибачався, жінка давала черговий шанс врятувати сім’ю і вибачала, а потім все починалося з початку.

Після кількох випадків притягнення чоловіка до адміністративної відповідальності було відкрите кримінальне провадження за ст. 126-1 КК України – домашнє насильство.

Саме на цьому етапі Ніна вирішила звернутися по правничу допомогу.

Оскільки жінка визнана постраждалою від домашнього насильства, вона має право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Представляти інтереси Ніни, як потерпілої в кримінальному провадженні, доручили адвокатці, що співпрацює з системою БПД, Іванні Безуглій, яка допомогла клієнтці зрозуміти, як саме себе захистити, як діяти аби кривдник не уникнув покарання.

«Для мене важливо допомагати таким жінкам, як моя клієнтка. Вона роками жила в насильстві і токсичних відносинах, не могла розірвати стосунки, які приносили їй лише страждання, завдавали болю і могли призвести до вкрай важких наслідків. Її рішення покласти цьому край, зрозуміти, що любов, повага і шлюб не мають нічого спільного з тими відносинами, які має вона, заслуговують на повагу і підтримку», — говорить адвокатка Іванна Безугла.

Під час досудового провадження подружжя уклало угоду про примирення. Відповідно до цієї угоди сторони повністю погодилися з формулюванням підозри та правовою кваліфікацією дій  за ст. 126-1 КК України, а обвинувачений зобов`язався беззастережно визнати обвинувачення в обсязі пред’явленого у судовому провадженні.

Крім цього, сторони узгодили, що при затвердженні угоди кривднику буде призначено покарання за ст.126-1ККУкраїни у вигляді позбавлення волі строком на 1 рік, зі звільненням на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з випробуванням.

Суд погодився з наведеними в угоді обставинами, затвердив угоду про примирення, визнав чоловіка Ніни винуватим у пред`явленому обвинуваченні за ст.126-1КК України та призначив йому узгоджене покарання у виді позбавлення волі на строк 1 (один) рік, на підставі ст.75КК України звільнив від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 рік.

Крім цього, суд застосував  до чоловіка обмежувальний захід, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 91-1 КК України, та направив його для проходження програми для кривдників на строк два місяці.

Наразі подружжя розлучилося і будує кожен своє життя окремо.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень:  № 379/332/23.

Довідково.  ст. 126-1 КК України. Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.  Карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або пробаційним наглядом на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до двох років.

Відповідно до ст. 75 КК України   суд приймає рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням у випадку затвердження угоди про примирення або про визнання вини, якщо сторонами угоди узгоджено покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, позбавлення волі на строк не більше п’яти років, а також узгоджено звільнення від відбування покарання з випробуванням.

Суд ухвалює звільнити засудженого від відбування призначеного покарання, якщо він протягом визначеного іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов’язки. Тривалість іспитового строку та обов’язки, які покладаються на особу, звільнену від відбування покарання з випробуванням, визначаються судом.