назад

Незаконну постанову про притягнення до адміністративної відповідальності – скасовано!

За загальним правилом людина, яка вчинила певний проступок чи неправомірне діяння, повинна нести відповідальність згідно із законодавством. Але трапляються випадки, коли самі державні органи, які покликані забезпечувати правопорядок, накладають штрафи на особу із грубим порушенням закону. Тож, ця історія про громадянина, який за допомогою фахівця Сарненського МЦ оскаржив незаконно винесену постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення на нього штрафу.

До Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Дмитро (ім’я змінено) для оскарження постанови інспектора поліції.

Клієнт розповів, що інспектор поліції виніс щодо нього постанову про адміністративне правопорушення за порушення Правил дорожнього руху України і вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121; ч.1. 126 КУпАП, де вказано, що він не користувався ременем безпеки та не мав полісу обов’язкового страхування. Згідно з цією постановою на нього було накладено штраф у розмірі 425 грн.

Однак, пан Дмитро вважав, що постанова не відображала дійсних обставин справи, оскільки причину зупинки поліцейський не пояснив. Крім того, клієнт стверджував, що вищевказана постанова винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства щодо її змісту та процедури складення.

Також клієнт повідомив, що штраф, який передбачений за вчинене правопорушення становить 425,00 грн, однак він отримав постанову вже від Сарненського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Рівненькій області з подвійним розміром штрафу в сумі 850, 00 грн.

Здійснювати складення процесуальних документів наказом Сарненського місцевого центру з надання БВПД призначено головного спеціаліста відділу представництва Анастасія Новацьку.

Дії адвоката системи БПД:

Працівник Сарненського МЦ Анастасія Новацька підготувала позовну заяву про поновлення строку та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

У позовній заяві працівник центру зазначила, що згідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Результат:

Завдяки докладеним зусиллям працівника Сарненського МЦ з надання БВПД, рішенням Сарненського районного суду позовні вимоги було задоволено повністю, постанову інспектора поліції визнано протиправною та скасовано, штраф у розмірі 850 грн – скасовано.

Восьмий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу інспектора поліції залишив без задоволення, а рішення Сарненського районного суду Рівненської області від 22 серпня 2018 року по справі № 572/1854/18 – без змін.

На даний час рішення набрало законної сили.

Довідково:

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не надав вагомих доказів в підтвердження правомірності вказаної постанови та в ній не зазначено доказів, на основі яких винесена постанова, а пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилається порушник, чи встановлених останнім доводів. Тому суд, визнав диск долучений до відзиву інспектора неналежним доказом у справі та не переглянув його.

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв’язку із адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого дотримання законності.