назад

Осиротілим під час війни дітям допомогли відстояти право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника

До Білоцерківського бюро правової допомоги звернулась пані Галина, щоб захистити права трьох осиротілих під час війни племінників.

Жінка розповіла, що діти мешкали у Донецькій області. У 2013 році вони втратили батька, після чого, їх довгий час виховувала лише матір — сестра Галини. У 2019 році жінка вдруге вийшла заміж за військового. Він добре ставився до дітей, брав участь у їхньому вихованні, навчанні та матеріально забезпечував.

У березні 2022 року чоловік загинув під час визволення Київщини, а наступного місяця померла й мати дітей.

Дізнавшись про смерть сестри, Галина вивезла трьох племінників до Білої Церкви та оформила опіку, а у липні старша дівчина стала повнолітньою.

Уже у якості опікуна жінка звернулась по соціальні пільги для дітей,  як для членів родини загиблого військовослужбовця. Та їй повідомили, що для  цього потрібно встановити факт  перебування неповнолітніх на утриманні загиблого вітчима.

Отож, Галина разом з племінниками звернулись за правничою  допомогою, аби їм допомогли звернутися до суду.

Оскільки діти мають право на всі види правових послуг від системи БПД, представляти їх інтереси в суді призначили адвоката, що надає безоплатну правничу допомогу, Дмитра Цибу. Він склав та подав до суду заяву про перебування фізичної особи на утриманні.

Взявши до уваги всі докази, а саме свідоцтва, довідки та пояснення, суд задовольнив заяву у повному обсязі та встановив факт перебування дітей на утриманні вітчима. Тепер вони зможуть отримати всі належні їм соціальні пільги та виплати.

Довідково. Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95 р. N 5 “Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення”, передбачено, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 357/5049/23