назад

В інтересах дитини: батька, який нехтував своїми обов’язками, позбавили батьківських прав

Пані Альбіна звернулася до Лозівського бюро правової допомоги, що на Харківщині з питанням про позбавлення батьківських прав батька її дитини.

Вона розповіла, що з батьком своєї доньки перебувала у цивільних шлюбних відносинах до березня 2015 року.

Донька проживає разом з нею та знаходиться на її повному утриманні. Аліменти батько не сплачує, в зв`язку з чим має заборгованість зі сплати аліментів у розмірі понад 60 000 грн. Батько дитини зловживає алкогольними напоями, з донькою не спілкується, бачив її лише два рази. Її долею не цікавиться, не спілкується в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не цікавиться її здоров`ям, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини.

Враховуючи те, що пані Альбіна є внутрішньо переміщеною особою, тому має право на всі види правничих послуг, зокрема і на представництво своїх інтересів у суді. Уповноважили представляти її інтереси юристку Інну Погодіну.

Юристка дослідила всі наявні документи у справі та склала позов про позбавлення батьківських прав.

«Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років», — коментує Інна Погодіна.

За словами юристки, позбавлення батьківських прав спрямоване, перш за все, на захист прав і інтересів дитини. Для несумлінних батьків така відповідальність настає за умови винної поведінки батьків (чи одного з них), свідомого нехтування ними своїх обов’язків. Воно є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків і це можливо у разі ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини. 

Ознаками такої поведінки може бути: свідома і навмисна відсутність турботи про розвиток дитини, її навчання, ігнорування потреб дитини, систематична невиплата аліментів. Це мають бути не одиничні випадки, а системна поведінка. 

Те, що хтось з батьків не може піклуватися про дитину через свою хворобу, чи з інших поважних причин, не є підставою для позбавлення батьківських прав. Також, іще однією з причин позбавлення батьківських прав є хронічний алкоголізм або наркоманія. Це обов’язково потрібно підтвердити медичним висновком.

Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області позовні вимоги пані Альбіни задоволено та позбавлено батьківських прав відносно її доньки.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень:  № 629/1763/23