назад

Працював трактористом — відмовили у призначенні пільгової пенсії

Олексію відмовив Пенсійний фонд у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Чоловік все життя працював трактористом на підприємствах сільського господарства – обробляв землю, доглядав та ремонтував техніку, на якій працював.

У його трудовій книжці колгоспника є записи про те, що він працював на посадах тракториста та тракториста-машиніста. Відповідно до цих записів, у Олексія є страховий стаж, який дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі (ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Свою відмову Пенсійний фонд аргументував відсутністю підтвердження страхового стажу, який дає право на пільгову пенсію, але не зазначив будь-яких недоліків оформлення записів про роботу чоловіка. Записи у трудовій книжці виконані належними посадовими особами, засвідчені підписом начальника відділу кадрів та скріплені печатками.

По захист своїх порушених прав чоловік звернувся до Запорізького бюро правничої допомоги.

Олексій – внутрішній переселенець, цей статус дає йому право на допомогу зі зверненням до суду.

Представляти його інтереси доручили адвокатці, що співпрацює з системою безоплатної правничої допомоги, Тетяні Колесніковій.

Вона підготувала та подала до суду позовну заяву з проханням визнати рішення територіального відділення Пенсійного фонду України протиправним та скасувати його, зобов’язати Пенсійний фонд повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувати до пільгового стажу періоди роботи позивача трактористом на підприємствах сільського господарства на підставі записів трудової книжки колгоспника та призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Свої позовні вимоги адвокатка аргументувала нормами українського законодавства.

Так, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

А трудова діяльність членів колгоспів підтверджується трудовою книжкою колгоспника, до якої вносяться відомості, зокрема про прийом на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення з роботи, а також трудову участь у громадському господарстві (встановлений у колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі). У випадку відсутності трудової книжки колгоспника або відповідних записів у ній, трудовий стаж колгоспника підтверджується довідкою господарства, в якому набуто стаж, або довідкою правонаступника. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Тобто, чинним законодавством встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями про період роботи, що можуть міститися в інших документах.

Отже, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення певного віку, а також наявність пільгового спеціального стажу.

А Пенсійний фонду аргументував свою позицію відсутністю інформації про те, що позивач був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві чи працював трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий протягом календарного року в тваринництві, про фактично вироблений час та не зазначено первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, документ не засвідчено підписами начальника відділу кадрів та головного бухгалтера.

Взявши до уваги позицію обох сторін та дослідивши надані докази, суд частково задовольнив позовні вимоги Олексія, зокрема відмову ПФУ у призначенні пенсії на пільгових умовах визнав протиправною та скасував це рішення, зобов’язав управління ПФУ зарахувати до страхового стажу усі періоди трудової діяльності згідно із записами трудової книжки колгоспника.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 280/9851/23.