назад

Система БПД допомогла поляку стягнути аліменти з українки

Рішенням районного суду Республіки Польща  громадянку України зобов’язано сплачувати аліменти на утримання неповнолітнього сина, який проживає на території Польщі разом з батьком. Чи є можливість виконати рішення іноземного суду та стягнути аліменти з матері дитини, якщо вона проживає на території України? Про це наша наступна історія.

До Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, через Міністерство Юстиції України, звернувся громадянин Республіки Польща. Чоловік хотів знайти можливість стягувати аліменти з колишньої дружини – українки, за рішенням суду Польщі.

Місцевий центр розглянув поданий пакет документів та уповноважив завідувача Рівненського бюро правової допомоги № 1  Юрія Висоцького здійснювати представництво особи.

Вивчаючи матеріали справи юрист з’ясував, що рішенням Районного Суду у м. Суленцин Республіки Польща по справі № ІІІ РЦ 75/17 про стягнення аліментів на утримання дитини, громадянку України зобов`язано сплачувати аліменти на користь малолітнього сина в сумі по 700 злотих щомісячно, починаючи від 01.07.2018 року.

« Із доданих документів вбачалося, що рішення суду набрало законної сили ще 03.07.2018 року, але не виконувалось у зв’язку з тим, що відповідачка проживає на території України. Таким чином, виконати рішення суду про стягнення аліментів  на території іноземної держави було проблематично. Відтак, громадянин Республіки Польща вирішив звернутись до системи БПД, аби задіяти виконавчу службу України для стягнення аліментів», – розповів Юрій Висоцький.

Юрист  підготував клопотання до суду про визнання та надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду щодо стягнення аліментів.

Костопільський районний суд Рівненської області повністю задовольнив вимоги клопотання.

Згодом, Юрій Висоцький подав до Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) заяву про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання ухвали Костопільського районного суду Рівненської області.

Державним виконавцем відкрито виконавче провадження згідно виконавчого листа, виданого Костопільським районним судом Рівненської області.

Тож громадянку України зобов’язано не лише сплачувати щомісячно по 700 злотих аліментів на утримання сина, але й погасити заборгованість по сплаті аліментів, що виникла починаючи з 2018 року.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень № 564/109/22

Довідково:

Згідно ч.2 ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» – право на безоплатну вторинну правову допомогу мають громадяни держав, з якими Україна уклала відповідні міжнародні договори про правову допомогу, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також іноземці та особи без громадянства відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна, якщо такі договори зобов’язують держав-учасниць надавати певним категоріям осіб безоплатну правову допомогу.

Відповідно до ч.1 ст. 462 ЦПК України рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних справ) визнаються та виконуються в Україні, якщо їх визнання та виконання передбачено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності.

Статтею 463 ЦПК України передбачено, що рішення іноземного суду може бути пред`явлено до примусового виконання в Україні протягом трьох років з дня набрання ним законної сили, за винятком рішення про стягнення періодичних платежів, яке може бути пред`явлено до примусового виконання протягом усього строку проведення стягнення з погашенням заборгованості за останні три роки.

Відповідно до ч.1 ст. 464 ЦПК України питання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду розглядається судом за місцем проживання (перебування) або місцезнаходженням боржника.

Відповідно до ч.1 ст. 470 ЦПК України на підставі рішення іноземного суду та ухвали про надання дозволу на його примусове виконання, що набрала законної сили, суд видає виконавчий лист, який пред`являється для виконання в порядку, встановленому законом.

Порядок примусового виконання визначається за законодавством Договірної Сторони, на території якої повинне бути здійснене примусове виконання.