назад

Втрата документів не означає, що ви не можете захистити свої права

Олексій все своє життя проживав у Луганську, а у 2014 році у зв’язку із початком бойових дій в його місті, вирішив поїхати до рідної сестри в Запорізьку область. Він не працював, а на життя заробляв підробітками, оскільки мав інвалідність. З сестрою Олексію було спокійно та комфортно: невеликий будиночок, привітні сусіди.

Втім, «русскій мір» і там не дав спокою – їх населений пункт агресор окупував в перші дні, тож чоловік разом із сестрою був змушений евакуюватись до Львова. Там і з’ясувалось, що паспорт громадянина України Олексій не оформлював, а свою особу посвідчував паспортом громадянина колишнього СРСР взірця 1974 року, який він втратив під час евакуації, тож єдиним документом, який він мав, залишилось пенсійне посвідчення, але і в ньому відсутня фотокартка.

З проханням допомогти відновити документ, що посвідчує особу Олексій звернувся до Золочівського бюро правової допомоги Буського місцевого центру з надання БВПД. Фахівці бюро допомогли йому підготувати звернення до Головного управління Державної міграційної служби(далі ДМС) у Львівській області для отримання паспорта громадянина України у формі ID-картки, на яке він отримав відмову.

Аби допомогти чоловіку Буський місцевий центр з надання БВПД призначив адвокатку, яка співпрацює з системою безоплатної правової допомоги Наталію Черевко.

На запит адвоката щодо надання заяви про видачу паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року ДМС повідомило, що всі документи Олексія перебувають на тимчасово окупованій території, тож відновити їх неможливо. На обліку в органах Нацполіції чоловік також не перебував.

Відтак, єдиним можливим варіантом допомогти було звернення до суду.

«Громадяни, які втратили документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є суб’єктами на безоплатну вторинну правову допомогу та мають право отримати правові послуги з представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також складення документів процесуального характеру з питань встановлення фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з оформленням та видачею таких документів. Так, встановлення факту постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України або набрання чинності Законом України “Про громадянство України” є підставою для оформлення належності до громадянства України», – коментує адвокат Наталія Черевко.

14 грудня минулого року Золочівський районний суд Львівської області прийняв рішення про встановлення факту постійного проживання Олексія на території України станом на 24 серпня 1991 року.

Тож після набрання рішенням суду законної сили чоловік матиме всі підстави для оформлення нового паспорта громадянина України, тепер вже у вигляді ID-картки, матиме змогу оформити допомогу як внутрішньо переміщена особа і загалом буде відповідальніше ставитись до своїх документів, адже життя навчило, що відновити їх не так просто.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 445/886/22