назад

Викликала поліцію, бо зазнала домашнього насильства, а отримала… штраф

У вересні 2022 року Тетяна зателефонувала до поліції з проханням захистити її від власного сина. 16-річний хлопець, який перебуває на психоневрологічному обліку, вчиняв щодо матері психологічне насильство. За словами жінки, юнак був під дією невідомих речовин і в такому стані вигнав її з квартири.

Працівники поліції, які прибули на виклик, провели з Тетяною та її сином профілактичну бесіду. Відтак інспекторка повідомила жінці, що складе відносно неї постанову за статтею 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) – завідомо неправдивий виклик спеціальних служб. Стаття передбачає накладення на порушників штрафу від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Треба зазначити, що на місці розгляду справи інспекторка ані постанови, ані протоколу про адміністративне правопорушення не складала й «порушниці» не вручала. Копію постанови Тетяна отримала лише згодом у поштовому відділенні. З постанови жінка дізналася, що має сплатити штраф у розмірі 850 гривень. Щоб оскаржити накладення штрафу, вона звернулася до Шепетівського бюро правової допомоги.

Оскільки Тетяна належить до категорії людей з інвалідністю та має право на безоплатну вторинну правову допомогу, її інтереси в суді доручили представляти адвокатці Юлії Горлюк, яка співпрацює з системою безоплатної правової допомоги.

У позовній заяві адвокатка вказала на порушення процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, адже відповідно до статті 258 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься у двох екземплярах на місці правопорушення. Один екземпляр вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності. Крім того, Юлія Горлюк звернула увагу на відсутність доказів вини її клієнтки у вчиненні правопорушення, яке їй інкримінували.

Щоб підтвердити вимоги заяви, адвокатка подала до суду клопотання про витребування усіх матеріалів, які стали підставою винесення постанови, у тому числі відеофіксації події. Суд розглянув ці матеріали й встановив, що, зокрема, долучений відеозапис не може слугувати доказом вчинення позивачкою адміністративного правопорушення.

Як результат – постанову про адміністративне правопорушення скасували, а провадження в справі за вчинення адміністративного правопорушення – закрили.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №688/3431/22