назад

Юристка системи БПД Полтавщини допомогла оформити спадщину за відсутності документів на майно

До Шишацького бюро правової допомоги звернулася пані Раїса, у якої після померлого чоловіка залишилося спадкове майно. Пані Раїса своєчасно звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Нотаріус не зміг видати свідоцтво про право на спадщину та відмовив їй у цьому, обґрунтовуючи свою відмову тим, що спадкоємцем не надано документ, який посвідчує право власності на житловий будинок.

Жінка розповіла, що її чоловік помер минулого року. Після його смерті залишилося спадкове майно, яке фактично за життя успадкував померлий чоловік після його покійної матері. Пані Раїса звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але їй відмовили у вчиненні нотаріальної дії. Підставою відмови стало те, що спадкоємцем не надав документ, який встановлює право власності на житловий будинок. Нотаріус рекомендував звернутися до суду для визнання права власності на майно у порядку спадкування.

Полтавський місцевий центр уповноважив на надання безоплатної вторинної правової допомоги у вигляді складення документів процесуального характеру фахівчиню бюро Катерину Малаш.

Юристка, на основі наданих документів та відомостей, склала позовну заяву до Шишацького районного суду про визнання права власності на спадкове майно.

«Суть справ цієї категорії полягає у неможливості спадкоємцями, які фактично прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно, виданих на ім’я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Внаслідок того, що перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в бюро технічної інвентаризації, спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку», – консультує юристка Катерина Малаш.

Враховуючи обставини справи, дослідивши додані до позовної заяви докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивачки, оскільки в позасудовому порядку вона не може захистити свої спадкові права.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №551/7/23